ŻŁOBEK
I PRZEDSZKOLE
ANGLOJĘZYCZNE

Mały Poliglota

INTENSYWNA NAUKA JĘZYKA
ANGIELSKIEGO W FORMIE ZABAWY

2-3 GODZINY DZIENNIE

NOWY

OBIEKT MONITOROWANY
Zakończenie roku - Cz.1 / Czerwiec 2016
W czwartek 23 czerwca zakończyliśmy oficjalnie rok szkolny 2015/16. Na spotkanie w ogrodzie przyszli wszyscy rodzice. Piknikowi rodzinnemu towrzyszyła gorąca atmosfera! Każda grupa zaprezentowała piosenkę w języku polskim i angielskim, był pokaz tańców, konkurencje sportowe i konkurs plastyczny dla rodziców. Każdej konkurencji towrzyszył śmiech i dobra zabawa. Na koniec rozdane zostały dyplomy dla dzieci i listy gratulacyjne dla rodziców. Wesołych wakacji!


Zakończenie roku - Cz.4 / Czerwiec 2016
Pierwsza pomoc / Czerwiec 2016
Koncert / Czerwiec 2016
20.06.2016 r. po raz ostatni w tym roku szkolnym wybraliśmy się na muzyczną wyprawę. Nasi goście zabrali nas w podróż przez wszystkie kontynenty, a towarzyszyły nam tym razem instrumenty perkusyjne. Podróż rozpoczęła się w Afryce, później była Azja, Ameryka Północna, Europa i na koniec znów Afryka. Bardzo dobrze bawiliśmy się przy głośnych i przejmujących dźwiękach gongu oraz delikatnych dźwiękach dzwonków. Ciekawe opowiadania i śmieszne ilustracje były dodatkową atrakcją.Wizyta przedszkolaków w bibliotece / Czerwiec 2016
24 czerwca 2016 r. dzieci z Przedszkola „Mały Poliglota”odwiedziły Bibliotekę Dziecięcą w Kołobrzegu. Była to już nasza druga wycieczka do biblioteki. Pani bibliotekarka czytała książeczkę pt. ,,Piracki skarb”. Dzieci słuchały z ciekawieniem i chętnie udzielały odpowiedzi na zadane pytania. Potem wszystkie bardzo chętnie kolorowały wesołą papugę. Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książeczki, które z zaciekawieniem oglądały i komentowały obrazki. Z biblioteki wyszły zadowolone i uśmiechnięte.

SPARTAKIADA PRZEDSZKOLAKA / Czerwiec 2016
Kolejna już Spartakiada Przedszkolaka Przedszkola „Mały Poliglota” odbyła się dnia 15 czerwca 2016r..W zawodach wzięły udział dwie grupy przedszkolne w sumie 25 dzieci. Zestaw konkurencji sportowych był bardzo zróżnicowany. Dzieci podzielone na dwie drużyny wykazały się bardzo dobrym przygotowaniem . Było mnóstwo emocji a występy dzieci przebiegały w gorącej, sportowej atmosferze. Konkurencje były urozmaicone i dostosowane do wieku dzieci, które musiały się wykazać zręcznością, szybkością , orientacją a także dobrą koncentracją. Drużyny zostały nagrodzone dyplomami i gromkimi oklaskami.


Tydzień Narodowy - Francja / Czerwiec 2016
Ostatnie kilka dni przedszkolaki z grupy „Biedronki” spędziły w podróży po Francji. Podczas tej dalekiej podróży przedszkolaki poznały kulturę, tradycję i zabytki Francji. Dowiedziały się, jakie miasto jest stolicą Francji i jakiego koloru jest flaga narodowa tego kraju. Zapoznały się z kuchnią francuską zajadając się pysznymi francuskimi naleśnikami z czekoladą. Nasza podróż obfitowała w zwiedzanie zamków nad Loarą oraz najsłynniejszych zabytków Paryża, takich jak: Wieża Eiffla i szklana piramida Louvre'u. Muzycznie towarzyszyła nam popularna wokalistka „Zaz” z piosenką „Si jamais j'oublie” oraz dzieci bardzo chętnie uczyły się francuskiej wersji „Panie Janie”, czyli Frere Jacques :) Au Renoir!CERAMIKA – Czerwiec 2016 / Czerwiec 2016
We wtorek 7 czerwca odbyły się ostatnie zajęcia z ceramiki w tym roku przedszkolnym. Tym, razem pani Agnieszka zaproponowała, żeby z gliny ulepić swoje ulubione zwierzątko. Dzieci z wielką ochotą zabrały się do tworzenia kotków i piesków. Dodatkowo lepiły dla nich miseczki, piłeczki i poduszeczki. Zabawa z gliną sprawiła dzieciom wiele radości i przyjemności. Bardzo dziękujemy pani Agnieszce, za te miesiące wspólnej pracy. I do zobaczenia już jesienią!
WIZYTA W STRAŻY POŻARNEJ / Czerwiec 2016
17 maja 2016 przedszkolaki z grup „Biedronki” i „Wiewiórki” odwiedziły Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, zapoznali ze sprzętem używanym do ratowania ludzi w wypadkach samochodowych, z sprzętem do gaszenia pożarów. Każde chętne dziecko mogło przymierzyć hełm i umundurowanie strażackie. Najwięcej emocji wzbudził tzw. alarm próbny w wykonaniu strażaków. Ta wizyta poprzez poznawanie urządzeń służących do gaszenia pożaru oraz zapoznaniem z pracą strażaka, wzbogaciła wiedzę dzieci o wiadomości na temat ochrony przeciwpożarowej. Po wizycie w straży dzieci przyznały zgodnie, że ten zawód bardzo się im podoba. Kto wie może któryś z nich zostanie strażakiem? Przedszkolacy w ramach podziękowania strażakom za tak miłe przyjęcie wręczyły przepiękną laurkę. Dziękujemy.


DZIEŃ DZIECKA - Cz. 1 / Czerwiec 2016
Dzieci lubią oglądać teatrzyki. Dlatego z okazji Dnia Dziecka przedszkolaczki z grupy „Biedronki” obejrzały teatrzyk pt. "Czerwony Kapturek". Wszystkie dzieci znają bajkę o dziewczynce, którą nazwano Czerwonym Kapturkiem, bo zawsze nosiła czerwoną czapeczkę. Wiedzą, w jakim celu szła do babci i jakie przygody spotkały ją w lesie. Ale ten teatrzyk był wyjątkowy. W rolę aktorów wcielili się rodzice dzieci. Wszystkie przygotowania odbywały się popołudniami, w tajemnicy przed dziećmi. Rodzice sami przygotowali stroje. Dzieci były mile zaskoczone, a przedstawienie przyniosło im wiele radości. Oprócz dzieci, na widowni zasiedli pozostali rodzice, którzy również wspaniale się bawili. Wielu z nich wróciło wspomnieniami do swoich przedszkolnych lat. A, nasi aktorzy zostali nagrodzeni owacjami i gromkimi brawami. Bardzo serdecznie dziękujemy!


DZIEŃ DZIECKA - Cz. 2 / Czerwiec 2016
Unia europejska / Maj 2016
9 maja to święto Unii Europejskiej. Nasi mali Poligloci mieli okazję dowiedzieć się o tym, co to jest Unia, z ilu państw obecnie się składa, jak wygląda jej flaga i jak nazywa się maskotka. Razem z wielkimi Podróżnikami przypomniały sobie wiele informacji na temat trzech państw wchodzących w skład Unii Europejskiej. Podróżniczki bowiem zjadły śniadanie w Londynie, obiad w Rzymie, a na kolację udały się do Berlina. Przy dźwiękach muzyki razem z dziećmi tańczyły wesoło. Nadszedł jednak czas powrotu i końcowym przystankiem była Polska.


Koncert umuzykalniający / Maj 2016
Majowy koncert umuzykalniający nosił tytuł „Mali geniusze”. To podczas tego koncertu przedszkolaki dowiedziały się, kim jest kompozytor i poznały utwory najwybitniejszych twórców muzyki klasycznej m. in. Mozarta i Bacha. Polonez w wykonaniu przedszkolaków, zrobił na wszystkich wielkie wrażenie. Poza tym było wiele okazji do wspólnych tańców, podskoków, oklasków podczas takich piosenek jak: „Kurki trzy”, „Aaa, kotki dwa”. Nasze przedszkolaki to prawdziwi „mali geniusze”.
Ceramika / Maj 2016
„Wiosenna łąka” – taki był temat majowych zajęć z ceramiki. Dzieci z ochotą ugniatały, wałkowały, ubijały glinę, aby powstał tak zwany placuszek. Potem za pomocą serwetki, odbiły na nim wzorki – kwiatki, trawkę, motylki i ślimaczki. Aby, łąka była pachnąca, potrzebne były kwiatki. W wykonaniu dzieci, kwiatki przybrały różnorodne formy – proste, pochylone, okrągłe, płaskie, ale każde wesołe i wyjątkowe. Taka wiosenna łąka zagości w każdym pokoiku naszego przedszkolaka.
TYDZIEŃ NARODOWY - POLSKA / Maj 2016
W maju obchodziliśmy tydzień narodowy związany z naszym krajem, czyli Polską.

Ważnym elementem w tych dniach, był wystrój przedszkola i przedszkolaków w barwach biało-czerwonych. W czasie zajęć edukacyjnych przedszkolaki poznały symbole narodowe, a także regiony Polski. Wędrówka po Polsce rozpoczęła się w pięknych Tatrach, aby potem zwiedzić Kraków, Warszawę, Trójmiasto i dotrzeć nad nasze urokliwe Morze Bałtyckie. Bardzo miło oglądało się dzieciom polskie kreskówki m.in. „Bolka i Lolka” oraz „Reksia”. Fil edukacyjny pt. „Polak mały”, utrwalił naszym dzieciom wiadomości związane z tradycjami i symbolami Polski. Każdy przedszkolak mógł zostać wybitnym kompozytorem, tworząc swoje melodie na wzór Mazurka Dąbrowskiego. A, wierszyk „Kto, ty jestes , Polak mały”, jest już dobrze znany każdemu dziecku.

Czujemy się Polakami, mieszkamy w Polsce, mówimy po Polsku, hołdujemy polskim tradycjom, ale będąc Polakami jesteśmy jednocześnie Europejczykami.

Kocham Cię Polsko!
Musical / Kwiecień 2016
5 maja 2016 r. dzieci z grupy II Wiewiórki obejrzały w RCK, w Kołobrzegu, musical pt. „Śpiąca królewna”. Dzieci przeniosły się w świat czarownic, mrocznych zaklęć, dobrych wróżek, królewien i książąt. Dynamiczna akcja, oprawa muzyczna, aktorzy mający kontakt z widzem oraz powiązanie tradycji bajkowej z współczesnością, pozwoliło naszym małym widzom na spędzenie kilkudziesięciu minut w zaczarowanym królestwie baśni. Dzieci zrozumiały też przesłanie skierowane do nich – jeśli czegoś bardzo pragniecie i postaracie się ze wszystkich sił – to wszystko stanie się możliwe. Dodatkową atrakcją był dla przedszkolaków przejazd autobusem, po drodze urządziliśmy piknik na parkowej ławce. Do przedszkola wrócili zmęczenia, ale bardzo zadowoleni. To był kolejny, udany dzień!


Ceramika / Kwiecień 2016
Kwietniowe zajęcia z ceramiki polegały na wykonaniu z gliny filiżanki. Filiżanka miała stanowić miły upominek dla mamy lub taty. Dzieci z wielkim zapałem wzięły się do pracy, tym bardziej, że musiały wykonać szereg glinianych wałeczków, które połączone ze sobą, tworzyły filiżankę. Praca, choć ciężka, jednak przyniosła zdumiewające efekty. Powstały filiżanki szerokie i wąskie lub niskie i wysokie. Każda została zabrana przez dzieci do domu i na pewno jest ciekawą ozdobą w domowej kuchni.Koncert umuzykalniający / Kwiecień 2016
„Muzyczne wariacje” – taki tytuł nosił kwietniowy koncert umuzykalniający w naszym przedszkolu. I bez wątpienia „wariacji” było sporo przy okazji tańców w parach czy osobno. Na koncercie nasze dzieci nie tylko słuchają, ale mają możliwość wyraża się poprzez taniec. Zachęcane przez muzyków, mają wiele okazji, żeby podskakiwać, obracać się lub klaskać. Dzieci słuchają, śpiewają, odgadują tytuły piosenek, klaszczą i tańczą. Czas im upływa w miłej, wesołej atmosferze. Do zobaczenia za miesiącDzień ziemi / Kwiecień 2016
„Chronić przyrodę, oszczędzać wodę, dokarmiać ptaki, dbać o zwierzaki, kwiaty hodować, drzewa szanować, prądu nie marnować i nigdy nie śmiecić” – takie przyrzeczenie złożyły nasze przedszkolaczki podczas obchodów Dnia Ziemii, które odbyły się 22 kwietnia 2016. W tym dniu dzieci przyszły do przedszkola ubrane na żółto - na znak tego, że wszyscy chcą, aby nasza planeta była czysta, słoneczna i wesoła. Świętowanie rozpoczęło turniejem ekologiczny, w którym uczestniczyły dzieci z wszystkich grup. Było dużo zadań, zagadek z zakresu ekologii, ale nie zabrakło wesołych zabaw ruchowych. Dzieci dzielnie walczyły o zdobycie punktów, kibice głośno wspierali swoich kolegów, a na zakończenie rozdane zostały drobne upominki i dyplomy. Panie wychowawczynie odczytały również kilka bardzo ważnych apeli od Pani Ziemi, czego nie wolno robić, aby nie przynosić szkód. Wszystkie dzieci wspólnie powtarzały wysłuchane hasła np., że nie wolno wyrzucać śmieci do lasu! Potem wszyscy razem zabraliśmy się do segregacji śmieci, które jakiś, niespodziewany chochlik rozrzucił po naszej sali. Dzieci doskonale sobie poradziły w oddzielaniu papieru od plastiku i szkła. Oprócz wspólnych zabaw, w każdej grupie dzieci wykonały plakaty, albumy, rysunki związane z Dniem Ziemi. To był wspaniały dzień, pełen wrażeń, uśmiechu, na długo pozostanie w pamięci przedszkolaków.


Tydzień włoski / Kwiecień 2016
„Oto Pinokio - pajacyk mały, od rana humor ma doskonały. Na drewnianych nóżkach spaceruje, przez świat wielki wędruje”.  
 
11 kwietnia 2016 razem z drewnianym pajacykiem wyruszyliśmy w podróż do Włoch. Już od rana witaliśmy się: „Ciao! Buon giorno!", poznając przy tym symbole i flagę Włoch. Każde dziecko już wie, że ten bucik na mapie to kraj Pinokia. Włoskie piosenki „ Felicita” i „L Amore” pociągnęły wszystkie dzieci do wspólnego tańca. Nie zabrakło także historii o chłopczyku z drewna i jego niezwykłym nosie. Przedszkolaczki z ogromną uwagą obserwowały swoje noski, sprawdzając, czy nie zmienia się ich kształt. Podczas zajęć kulinarnych, ogromną radość sprawiło każdemu przygotowywanie spagethi. W sali pachniało oliwkami, pomidorami, cebulą i czosnkiem, co pobudziło apetyty naszych małych kucharzy. Jednakże, pokaz mody w Mediolanie, to było dopiero wyzwanie dla naszych dzieci. Każde z nich mogło wcielić się w rolę modela i poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody. W pierwszej kolejności dzieci musiały wybrać sobie strój oraz dodatki np. apaszki lub pasek. Następnie przyszła kolej na pokaz, czyli spacer po dywanie i prezentacji stroju. Oklaski było słychać w całym przedszkolu. Tym, samym zmęczone, ale szczęśliwe przedszkolaki zakończyły tydzień włoski. Wychodząc do domu żegnaliśmy się mówiąc: „ArrivederciDzień czekolady / Kwiecień 2016
Czekolada jest słodka, piękna i nie ocenia... Czekolada - czy można jej nie kochać?!? Jest uwielbiana na całym świecie już od ponad 200 lat, a 12 kwietnia obchodziliśmy jej święto, także w naszym przedszkolu. W części teoretycznej dzieci poznawały skład czekolady, jej rodzaje, zapach i kolor. Jednakże, z niecierpliwością wszystkie przedszkolaki czekały na praktyczne posmakowanie czekolady. Jak się okazało nie było to też takie proste, bo należało przejść z kostką czekolady na łyżeczce, przez sale, a dopiero potem ją zjeść. Każde dziecko wykonało zadanie świetnie, bo przecież chodziło o wyjątkową nagrodę. Był to naprawdę słodki dzień dla przedszkolaczków.


Koncert / Marzec 2016
Za nami kolejne spotkanie z muzyką. Tym razem muzycy zabrali nas w fascynującą podróż z Ambrożym Kleksem. Znane wszystkim wiersze i piosenki z filmu Podróże Pana Kleksa bawiły dzieci, zachęcały do wspólnych tańców i dobrej zabawy. Magia instrumentów i opowieści o wyjątkowej Akademii napełniła nas radością i dobrym humorem na resztę dnia.


Warsztaty - Cz. 1 / Marzec 2016
Dnia 22 marca 2016 w grupie „Biedronki” odbyły się warsztaty wielkanocne z udziałem zaproszonych rodziców. Zaplanowany, samodzielny występ przedszkolaczków, podczas którego zaprezentowały piosenki w języku polskim i angielskim, udał się wspaniale. Dzieci były zachwycone, że mogły przebrać się za zajączki i z dumą prezentowały swoje umiejętności wokalne. W dalszej części, już wspólnie z rodzicami, dzieci mogły tańczyć, ćwiczyć i maszerować po sali. W świątecznym klimacie, dzieci i rodzice z miłą chęcią wykonali wielkanocnego baranka, używając do tego papieru, kleju, waty i tasiemek. Z pamiątkowym barankiem, słodkim, czekoladowym jajkiem, wszyscy złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i podziękowaliśmy za bardzo milo spędzony czas.


Pierwszy dzień wiosny / Marzec 2016
Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno! Ciebie pożegnamy wiosnę przywitamy! - tymi słowami i Marzanną dzieci witały najpiękniejszą porę roku, na którą wszyscy czekamy z wielką niecierpliwością, a mianowicie wiosnę. Barwny korowód przedszkolaków z kolorowymi kwiatkami śpiewających wiosenne piosenki wędrował przez sale przedszkolne. Niestety deszczowa pogoda tego dnia, uniemożliwiła nam planowany spacer. Mimo wszystko w przedszkolu panowała wyjątkowo ciepła i radosna atmosfera. Dzieci głośnym okrzykiem: „Precz zimo zła, my chcemy wiosnę!”, tupaniem i grą na instrumentach, próbowały wystraszyć zimę. W ten symboliczny sposób przedszkolaki pożegnały zimę i powitały wiosnę…Dzień wiosny / Marzec 2016
Ceramika / Marzec 2016
Marcowe zajęcia z ceramiki były utrzymane już w klimacie świąt wielkanocnych. Tym razem, dzieci lepiły z gliny koszyczki wielkanocne, jajeczka oraz zające. Wszystkie przedszkolaczki włożyły w swoje prace wiele trudu, wykonując je zupełnie samodzielnie. Ugniatały glinę, formowały jajeczka, a to wszystko za pomącą swoich małych rączek. Gotowe koszyczki wszystkie dzieci zabrały do domu, aby były ozdobą zbliżających się świąt.Irlandia - Dzień Św. Patryka - Cz. 1 / Marzec 2016
17 marca to w Irlandii wyjątkowy dzień. Wszystko jest zielone, odbywa się mnóstwo festynów i zabaw. W naszym przedszkolu też obchodziliśmy to święto bardzo wesoło. Po opowieściach o patronie Irlandii św. Patryku i poznaniu złośliwego skrzata Leprechun’a piliśmy zielony napój i tańczaliśmy do wspaniałej muzyki irlandzkiej. Po drugiej stronie tęczy szukaliśmy skarbu – garnca ze złotymi monetami. Naszym dzieciom udało się przechytrzyć Leprechun’a i znaleźć skarb. To był super dzień!

Irlandia - Dzień Św. Patryka - Cz. 2 / Marzec 2016
Zdrowe witaminki / Marzec 2016
Tematem przewodnim tego tygodnia w grupie „Biedronki”, były zdrowe witaminki. Przez kilka dni dzieci szukały w warzywach i owocach witaminek, dowiadując się jak najwięcej o ich właściwościach dla naszego zdrowia. Pierwszego dnia wyruszyliśmy na zakupy do sklepu „Sano”. Tam dzieci samodzielnie dokonały zakupu wybranych owoców lub warzyw. Zadaniem było wybrać znany im owoc lub warzywo i np. opisać kolor lub smak. Dzieci z powodzeniem wśród warzyw wybrały np. buraka czy szczypior, a najpopularniejszym owocem okazał się banan. Następnego dnia wszyscy sialiśmy rzeżuchę. Niemalże jak ogrodnicy, dzieci przygotowały doniczki, do nich włożyły białe waciki, a na nie wsypały ziarenka. Oczywiście nie zapomnieliśmy o wodzie, która jest niezbędna do wzrostu roślin. Wiele radości i ciekawych wrażeń przyniosły zajęcia, podczas których dzieci mogły samodzielnie spróbować np. kwaśnej cytryny lub słodkiej, jak się okazało, pietruszki. Zdrowe dzieci, to uśmiechnięte dzieci – jak nasze „Biedroneczki”.TYDZIEŃ NARODOWY – IRLANDIA - Cz. 1 / Marzec 2016
To już siódma z kolei podróż, tym razem do Irlandii, z cyklu „Tygodnie Narodowe”, mająca miejsce w naszym przedszkolu. Podczas podróży towarzyszył nam sympatyczny skrzat – święty Patryk. To on opowiadał nam o swoim kraju, najciekawsze historie. Dzieci dowiedziały się jak wygląda flaga Irlandii, poznały symbole tego kraju, jak koniczyna, tęcza, garnek ze złotem i podkowa, zatańczyły skoczny, irlandzki taniec a na deser było irlandzkie, czekoladowe ciasto. Podczas prac plastycznych, przedszkolaki wyklejały kawałkami papieru koniczynkę i kolorowały postać świętego Patryka. To był wyjątkowo „zielony” tydzień, tak na powitanie zbliżającej się wiosny.

TYDZIEŃ NARODOWY – IRLANDIA - Cz. 2 / Marzec 2016
Spotkanie z p. Kasią / Marzec 2016
W czwartek, 3 marca, odwiedziła nas mama Bartosza. Pani Kasia bardzo ciekawie opowiedziała dzieciom o tym, jak weterynarz pomaga zwierzętom dużym i małym, jakiego sprzętu używa do ratowania życia kotkom i pieskom, które potrzebują pomocy. Dzieci mogły z bliska pooglądać stetoskop, strzykawki czy kroplówkę. Miały też okazję założyć fartuch, czepek i maseczkę, których używa się podczas przeprowadzania operacji. Wszystko to bardzo zainteresowało nasze przedszkolaki, pilnie słuchały i chętnie brały udział w pokazach. Na koniec Pani Kasia opowiedziała o zwyczajach chomików (Pani Ola przyniosła chomiczka do przedszkola) o ich trybie życia i potrzebach. Spotkanie było bardzo ciekawą lekcją dla naszych dzieci. Dziękujemy serdecznie Pani Kasi za przybycie do nas i zapraszamy ponownie!
Koncert / Luty 2016
To już kolejne spotkanie naszych przedszkolaków z muzyką w ramach koncertów umuzykalniających. Tematem tego spotkania była baśń „Kot w butach”. Dzieci poznały budowę i charakterystyczne dźwięki wydawane przez obój, gitarę i akrodeon. Instrumenty te towarzyszyły nam w czasie całego występu. Zabawa była wspaniała, wesoła i niezapomniana. Aktorzy – muzycy dostarczyli nam wielu artystycznych wrażeń. Czekamy z niecierpliwością na następny koncert.


Dzień kota - Cz. 1 / Luty 2016
„Wlazł, kotek na płotek…” – melodia tej piosenki towarzyszyła naszym przedszkolaczkom przez cały środowy dzień, bo był to Dzień Kota. Zabawę zaczęliśmy od układania puzzli przedstawiających kotka, potem szukaliśmy tego wyjątkowego zwierzaczka w naszej sali, bo wszędzie słychać było głośne „miau, miau…”. Podczas zabawy ruchowo – naśladowczej „Kotek” dzieci mogły udawać, że są kotkami – czworakować po dywanie, pić mleczko, drapać się po brzuszku, zwinąć w kłębuszek i zasnąć. Potem przyszedł czas na zabawę kłębkiem wełny, która w przedziwny sposób ciągle plątała się między nogami, powodując wesołe zamieszanie. W końcu przyszedł czas na pracę plastyczną, przy której dzieci mogły trochę odpocząć. Przedszkolaki wyczarowały brązowo – białe kotki, które wskoczyły na płotek i mrugają do nas w szatni, gdzie została wywieszona wspólna praca dzieci.

Dzień kota - Cz. 2 / Luty 2016
Ceramika - Cz. 1 / Luty 2016
W lutym zajęcia z ceramiki, były utrzymane w klimacie walentynkowym. Dzieci lepiły z gliny miseczki w kształcie serca, ozdabiając je w dowolny sposób. Taka miseczka miała służyć na drobiazgi tj, spineczki, małe kredki, samochodziki lub klocki. Nowością było wykorzystanie podczas zajęć ciemnej gliny, którą znacznie łatwiej można było formować i ugniatać. Na marzec pani Agnieszka zapowiedziała już prace o tematyce wielkanocnej. Czekamy z niecierpliwością!

Szwecja - Cz. 1 / Luty 2016
Szwecja była kolejnym krajem, który przedszkolaki poznawały w ramach „Tygodni narodowych”, realizowanych w naszym przedszkolu. Tematem pierwszych zajęć, było poznanie symboli, flagi i mapy Szwecji. Przeglądając atlas świata dzieci szukały Szwecji na mapie, odnajdywały niebiesko – żółta flagę tego kraju wśród innych i określały, jakim środkiem lokomocji mogłoby się dostać do tego kraju. Toteż, przy dźwiękach piosenek Abby, ruszyliśmy do Szwecji, utrwalając sobie zawczasu, kilka podstawowych zwrotów grzecznościowych w tym języku. Na miejscu czekała na nas Pippi, z którą tańczyliśmy do utworu pt: „Mamma Mia”. Potem na stole szwedzkim czekały na nas takie przysmaki jak: łosoś i śledzie, a na deser maliny i borówki. Żegnając się ze Szwecją – „adijo”, wróciliśmy do przedszkola, śpiewając wesoło „Mamma Mia”!

Walentynki - Cz. 1 / Luty 2016
12 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy Walentynki. Dzieci z obu grup przedszkolnych uczestniczyły we wspólnej zabawie. Przedszkolaki bardzo ładnie opowiadały o uczuciach, starały się określić czym jest miłość i opisały sposoby jej okazywania. Przy dźwiękach niezapomnianych przebojów takich jak: Serduszko puka w rytmie cza cza czy Chłopiec z gitarą tańczyliśmy do utraty tchu! Były też zagadki, wierszyki i mały teatrzyk, a wszystko związane z miłością, radością i przyjaźnią. Na zakończenie dzieci wykonały dla swoich rodziców piękne karki Walentynkowe i ze smakiem skosztowały walentynkowych słodkości.

Walentynki - Cz. 2 / Luty 2016
Pippi - Cz. 1 / Luty 2016
Po bufecie szwedzkim, w ramach tygodnia narodowego, odbyło się spotkanie z bohaterką książki Astrid Lindgren słynną Pippi Langstrumpf. Przygody tej wspaniałej małej siłaczki bardzo zainteresowały wszystkie dzieci. To dowód na to, że warto czytać literaturę dziecięcą z różnych stron świata.


Przy karmniku / Luty 2016
Zima jest dla ptaków bardzo ciężkim okresem, ze względu na niską temperaturę i trudne warunki pogodowe. W związku z tym ptaki mogą mieć problemy ze znalezieniem odpowiedniej ilości pokarmu. Dlatego też przedszkolaki z grupy „Biedronki” zadbały o to, żeby w karmniku nie zabrakło pożywienia dla ptaków. Podczas zajęć dowiedziały się jakie ptaszki potrzebują dokarmiania zimą, czym różni się gil od wróbelka i co jedzą ptaszki. Samodzielnie wskazywały charakterystyczne cechy ptaszków (kolor, wielkość) oraz kruszyły ziarenka, chleb i łączyły je z ziarenkami, ryżem i słonecznikiem, żeby przygotować gotowy pokarm. W kąciku przyrodniczym umieściliśmy kartonowy karmnik, wsypaliśmy ziarenka i znalazły się tam też papierowe ptaszki. Celem spaceru do ogrodu przedszkolnego, było wsypanie pokarmu dla ptaków do karmnika. Każde dziecko wzięło w tym udział, wsypując starannie ziarenka. Potem z niecierpliwością wszyscy próbowaliśmy wypatrzyć, czy ptaszki przylecą do naszego karmnika. Udało nam się zauważyć kilka wróbelków, które z chęcią skorzystały z ptasiej stołówki. Były to zajęcia, które miały na celu wykształtowanie opiekuńczych postaw wobec ptaków i zainteresować dzieci światem przyrody.


Szwecja / Luty 2016
W tym tygodniu pojechaliśmy do Szwecji, a tam Król, Królowa, znane nam marki sklepów IKEA, H&M oraz tradycyjny stół szwedzki.Dzieci nasze doskonale sobie poradziły z tym zwyczajem, pomimo tego że podróż odbyła się tuż po naszym śniadaniu,apetycznie zaprezentowane produkty żywnościowe zachęciły dzieci do skosztowania oraz wspólnych dyskusji w grupach na siedząco lub stojąZajęcia styczniowe - Cz. 1 / Styczeń 2016
Mimo wiosennej aury za oknem, w grupie Biedronek panowała zupełnie zimowa atmosfera. Była okazja do nauki piosenki „Zima, zima, zima”, przy czym dzieci chętnie korzystały z przejażdżki na koniku i na sankach. Bałwanki pomagały dzieciom w nauce porównywania wielkości, układania obrazka w całość i przeliczania w zakresie 3 i więcej. Najwięcej radości dzieciom sprawiło malowanie białą farbą zimowego obrazka. Powstawały prace lekko zasypane śniegiem, a na niektórych panowała nawet prawdziwa, zimowa zawierucha. Tylko szkoda, że śnieg na dworzu tak szybko stopniał, bo w planach było, także lepienie prawdziwego bałwana. Może będzie jeszcze okazja, gdy znów zawita do nas zima.Zajęcia styczniowe - Cz. 2 / Styczeń 2016
Czechy - Cz. 1 / Styczeń 2016
Czechy to kolejny kraj, po którym dzieci ,,podróżowały tanecznym krokiem” ucząc się elementów polki ,swobodnie interpretując piosenkę Jozina z Bazin.  ,,Spacerując szlakiem turystycznym” , dzięki prezentacji multimedialnej, poznały miejsca, które warto zwiedzić w Czechach. Nie mogło oczywiście zabraknąć zabaw z popularnymi bajkami : "Przygody rozbójnika Rumcajsa", "Żwirek i Muchomorek", "Krecik".Dodatkową atrakcją było przygotowanie czeskich naleśników „paliczinek”, które potem dzieici zjadły ze ogromnym apetytem. Najwięcej radości sprawiała dzieciom nauka zwrotów grzecznościowych w języku czeskim – „Ahoj”, „Cest”, „Dobry den”.

Czechy - Cz. 2 / Styczeń 2016
Ceramika / Styczeń 2016
Tym, razem na zajęciach z ceramiki, przedszkolaki rzeźbiły z gliny kotki. Przy użyciu wałeczków, plastikowych nożyków i siły własnych paluszków, dzieci stworzyły przeróżne kształty kotków. Powstały kotki uśmiechnięte, z wąsikami, zabawnie wygięte, z długimi i krótkimi uszami. Dzieci swoimi dziełami pochwaliły się rodzicom i zabrały je do domów, żeby zdobiły dziecięce półeczki.
Koncert umuzykalniający - Cz. 1 / Styczeń 2016
Styczniowy koncert umuzykalniający zorganizowany dla naszych przedszkolaczków, miał charakter morskiej podróży. Całym koncertem dowodził kapitan, mając na swoim pokładzie jeszcze dwóch muzyków. Przy melodiach szantowych, dzieci miały okazję przeciągać linę i tańczyć na pokładzie statku. W zadumę wprowadził dzieci utwór muzyczny z filmu „Titanic”, a taniec hula przeniósł nas w tropikalny klimat. Z morskiej wyprawy wszyscy wrócili w dobrych humorach, wspominając spotkanie z piratami.Koncert umuzykalniający - Cz. 2 / Styczeń 2016
Dzień babci i dziadka - Cz. 1 / Styczeń 2016
W grupie „Biedronki” dnia 21 stycznia 2016, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość i mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki zarówno w języku polskim jak i angielskim. Goście byli bardzo poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i całusami od swoich babć i dziadków. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki. Na koniec wszyscy mogli troszeczkę odpocząć zajadając się słodkim ciasteczkiem i pijąc sok. Spotkanie przebiegło w serdecznej, miłej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi kochanymi dziadkami.

„Babci i dziadka, przyznać to trzeba, każdemu dziecku w życiu potrzeba.
Znana to para, bardzo kochana. Przez wszystkie dzieci jest szanowana.
No, a gdyby ich nie było, dzieciom trudno by się żyło.
Babcia i dziadek wciąż o nas dbają. Tak jak rodzice bardzo kochają.
Dają nam w życiu wiele radości. Nigdy nie szczędzą dla nas czułości”Dzień babci i dziadka - Cz. 2 / Styczeń 2016
Bal - Cz. 1 / Styczeń 2016
W piątkowy poranek 15.01.2016 r., w przedszkolu było bardziej kolorowo niż zwykle. W tym dniu odbył się bal karnawałowy dla wszystkich przedszkolaków. Wspaniale poprzebierane dzieci wykazały się ogromnym poczuciem rytmu i niezłą kondycją tańcząc w rytm ulubionych dziecięcych przebojów pod wodzą pani Marta, która prowadzi zajęcia taneczne. Po tańcach były konkursy oraz pokaz mody karnawałowej. Wszystkie Elzy, księżniczki, strażacy, policjanci oraz pajączki wystąpiły przed swoimi kolegami prezentując wspaniałe stroje. Bal zakończył się poczęstunkiem, ale balowy nastrój pozostał do końca dnia.
Bal - Cz. 2 / Styczeń 2016
Koncert - Cz. 1 / Grudzień 2016
Tym, razem koncert umuzykalniający dla naszych przedszkolaczków poprowadził wyjątkowy gość – klaun Filip. Nie tylko grał na instrumentach i śpiewał, ale rozśmieszał każdego z nas, poruszając się zabawnie i zapraszając do wspólnej zabawy. Dzieci bardzo chętnie tańczyły, rozpoznawały melodię danych piosenek i z uwagą śledziły każdy krok klauna Filipa. A ten, nie tylko podskakiwał, tańczył i kłaniał się ochoczo, ale także wziął kąpiel w naszej sali. To bardzo rozbawiło nasze dzieci, czym klaun zasłużył na gromkie brawa. Już nie możemy się doczekać kolejnego, zaskakującego koncertu. Serdecznie dziękujemy.
Koncert - Cz. 2 / Grudzień 2016
Kolędowanie / Grudzień 2015
To był wyjątkowo uroczysty dzień dla dzieci i rodziców z grupy Biedronek. Wspólne, przedświąteczne spotkanie rozpoczęliśmy powitaniem w kręgu przy świecy, przesyłając sobie iskierkę przyjaźni. Przedszkolaczki zaskoczyły swoich rodziców, podczas śpiewania świątecznych piosenek po polsku, jak i w języku angielskim. Ich wykonanie było doskonałe, dzieci bardzo dobrze czuły się podczas śpiewania i ilustrowania treści piosenki, zachęcając tym samym, rodziców do wspólnej zabawy. Klimat podczas spotkania, był niebywale rodzinny i wzruszający. Nucąc kolędy, dzieci z rodzicami wykonały piękne, papierowe choineczki, które zostały zabrane do domu na pamiątkę. Przy okazji składania sobie życzeń świątecznych, każdy przedszkolaczek otrzymał drobny upominek i tym gestem pożegnaliśmy się w miłej, wesołej atmosferze.
Dzień pluszowego misia - Cz. 1 / Listopad 2015
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły”ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.

W dniu 25.11.2015r. przedszkolaki z grup: Biedronki i Wiewiórki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem.  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Uroczysty dzień rozpoczął się od układania przyniesionych pluszaków w „Krainie Pluszowego Misia”.

Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ‘Jadą, jadą misie”, „Kołyszmy się”, „Mam ja misia”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Dzień pluszowego misia - Cz. 2 / Listopad 2015
Biblioteka / Listopad 2015
Dzisiejsza (2.12.2015 r.) wycieczka obu grup przedszkolnych do Biblioteki Dziecięcej była bardzo udana. Nasze przedszkolaki doskonale odpowiadały na pytania pani bibliotekarki – Co to jest biblioteka? Co to jest księgarnia? Jak należy obchodzić się z książeczkami? Następnie poznały etapy powstawania książek, słuchały opowieści o Franklinie, przeglądały najciekawsze książeczki i wybierały dla siebie te najbardziej interesujące. Od razu było widać, że zarówno starszaki jak i średniaki obcują na co dzień z książkami, szanują je i wiedzą, że są one ważne nie tylko w wieku przedszkolnym, ale i w całym dorosłym życiu. Czytajmy naszym dzieciom, a kiedy już zaczną składać literki z przyjemnością same będą sięgać po książkę.Dzień parasola / Listopad 2015
W środę 16.11.2015 r. obchodziliśmy Dzień parasola. Za oknem obserwowaliśmy smutną, szarą, deszczową pogodę, gromadziliśmy określenia charakterystyczne dla późnej jesieni, wybieraliśmy symboliczne znaki do kalendarza pogody. Chcieliśmy jednak  udowodnić, że w niepogodę możemy bawić się wesoło, uśmiechać się i czas nam się nie dłuży. Opisywaliśmy budowę Dzień parasolaa i jego obsługę, tańczyliśmy z Dzień parasolakami do utworu Menuet z Kwintetu smyczkowego E-dur nr L. Boccheriniego i maszerowaliśmy po dywanie przeskakując przez kałuże. Komponowaliśmy także prace plastyczne pracując w grupie. Z tańczącymi, wirującymi w deszczu Dzień parasolaami próbowaliśmy rozgonić jesienne, listopadowe chmury. Radości było co niemiara, uśmiech nie znikał z dziecięcych twarzy.


Jesienne przetwory / Listopad 2015
To był wyjątkowo smaczny i zdrowy dzień w naszej grupie. Wiadomo, że jesień to czas, kiedy robimy przetwory z warzyw i owoców, przygotowując zapasy na zimę. Przedszkolaki uczyły się jak ważne jest spożywanie owoców i warzyw, a zwłaszcza tych z domowych zapasów. Bardzo chętnie dzieci próbowały danych przysmaków np. kwaśnych ogórków i słodkiego dżemu. Bez trudu opisywały skład pozostałych słoików w których zamknięte były: papryczki, kabaczki, buraczki, maliny, żurawina i truskawki. Pyszne były te zajęcia…

Dzisiejsze czytanie / Listopad 2015
Kolejny rodzic, który znalazł odrobinę wolnego czasu na przczytanie dzieciom książeczki. Dziękujemy! Tato Julki z grupy I Biedronki spisał się na medal. Dzieci siedziały na dywanie i z zainteresowaniem słuchały czytanej bajeczki.

Bajki, czytajki / Listopad 2015
W ramach „ Cała Polska Czyta Dzieciom” zaproszeni rodzice, czytali bajki dla dzieci z grupy „Biedronki”. Pierwszymi chętnymi, były mamusie Piotrusia i Matyldy. Z uwagę i w skupieniu przedszkolaki słuchały historyjek czytanych przez mamy. Dziękujemy serdecznie.

Andrzejki / Listopad 2015
Dzień 30 listopada w przedszkolu zaczął się magicznie. Karty, świece, czarodziejska kula, muzyka od rana- wszystko wskazywało na to, że będzie to czas wróżb i czarów. Podekscytowane dzieci z radością poznawały andrzejkowe tradycje. Różnymi sposobami odkrywały tajemnice losu. Za pomocą kolorowych kart, szczęśliwych gwiazd, wędrujących bucików, serduszek z imionami i innych tajemniczych przedmiotów dowiadywały się, czy spełnią się ich marzenia. Tańce przy muzyce dopełniły wesołej zabawie. Dzieci tańczyły w kole, w parach i koniecznie na gazetach. Panie przebrane za cyganki, czuwały nad przebiegiem zabawy. Niezależnie, czy wróżby spełnią się, czy nie, warto było bawić się razem.Zajęcia z ceramiki / Listopad 2015
W ostatni piątek listopada odbyły się kolejne zajęcia z ceramiki. Tym razem tematem przewodnim był – Święty Mikołaj. Przy użyciu wałeczków, pędzelków i plastikowych nożyków, przedszkolaki wyczarowały z gliny podobiznę Mikołaja. Każda praca była inna i wyjątkowa i po wyschnięciu zostanie zabrana do domu. Dzieci na kolejne zajęcia pragną zrobić bałwanki, na co pani Agnieszka, prowadząca zajęcia, z przyjemnością się zgodziła.


KONCERT UMUZYKALNIAJĄCY / Listopad 2015
W naszym przedszkolu odbył się kolejny koncert umuzykalniający dla najmłodszych. Tym razem była to „Klawesynowa audycja”. Wszystkie dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały danych melodii i nagradzały wykonawców gromkimi brawami. Dzieci także swobodnie wyklaskiwały znane im rytmy, podskakiwały lub tupały. Cały koncert przebiegł w milej, wesołej atmosferze. Czekamy na kolejny już za miesiąc.

Rodzice czytają / Listopad 2015
Wczoraj (4.11.2015) pani Monika – mama Ewy i Ady, przeczytała dzieciom książeczkę o niezwykłym żółwiku Franklinie. Dzieci z zainteresowaniem słuchały przygód ulubionego bohatera. Zapraszamy wszystkich rodziców do czytania dzieciom, one uwielbiają książki, a najbardziej te czytane przez mamusię lub tatusia.


Tydzień narodowy – Anglia / Listopad 2015
To już trzecia z kolei podróż, tym razem dookoła Wielkiej Brytanii, z cyklu „Tygodnie Narodowe”, mająca miejsce w naszym przedszkolu. W pierwszym dniu dzieci podróżowały czerwonym autobusem po Londynie, poznając popularne zabytki oraz pozdrawiając rodzinę królewską. Przy okazji miały okazję obejrzeć mecz futbolowy oraz poznać nową dyscyplinę sportu – rugby. W ramach odpoczynku, wszyscy wspólnie przygotowaliśmy angielski pudding, który dodał nam sił, żeby uroczyście zatańczyć walc angielski. Mając na głowach korony, dzieci czuły się niemal jak książę i księżniczka. W naszej podróży towarzyszył nam Miś Paddington, któremu na zakończenie wysłaliśmy list, dziękując mu za mile spędzony czas. Miłym akcentem były odwiedziny pana Siamona, pochodzącego z Manchesteru, który z wielką przyjemnością przeczytał nam angielską bajkę. To był wyjątkowo angielski tydzień w przedszkolu „Mały Poliglota”.