ŻŁOBEK
I PRZEDSZKOLE
ANGLOJĘZYCZNE

Mały Poliglota

INTENSYWNA NAUKA JĘZYKA
ANGIELSKIEGO W FORMIE ZABAWY

2-3 GODZINY DZIENNIE

NOWY

OBIEKT MONITOROWANY
Ceramika / Czerwiec 2017
Czerwcowe zajęcia z ceramiki, były związane ze zbliżającym się latem i wakacjami. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły morskie rybki, ozdabiając je kolorowymi cekinkami. Niezwykłe rybki po wyschnięciu, zostały zabrane do domu. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia, które odbędą się tuż po wakacjach.

Wycieczka do straży pożarnej / Czerwiec 2017
W poniedziałek, 26 czerwca, wszystkie przedszkolaki, wraz z „Małymi Pszczółkami” wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kołobrzegu. Wyprawa okazała się bardzo ciekawa i pouczająca. Pojechaliśmy wynajętym busem, zaraz po śniadaniu. Najpierw odwiedziliśmy stanowisku, przy którym dyżuruje jeden ze strażaków, aby odbierać telefony alarmowe i przyjmować zgłoszenia. Następnie rozdzieliliśmy się i nasza grupa poszła do garażu. Oglądaliśmy tam pojazdy, których używają strażacy podczas swoich akcji, do jednego z aut mogliśmy wsiąść, byliśmy świadkami próbnego alarmu oraz mogliśmy przymierzyć hełm strażacki. Później udaliśmy się na piętro, gdzie znajduje się sala, w której zazwyczaj przyjmowane są grupy dzieci, odwiedzające komendę. Najpierw maluchy mogły przebrać się za strażaków, dotknąć gorących drzwi, za którymi szaleje pożoga (oczywiście nieprawdziwa), a potem rozsiąść się wygodnie w sali na wielkich poduchach i obejrzeć filmy na temat zagrożeń spowodowanych przez ognień, jak ich unikać i jak sobie radzić, kiedy się już pojawią. W momencie, kiedy oglądaliśmy film o tym, jak należy się ewakuować z zadymionego pomieszczenia, osoby, siedzące z tyłu sali, zauważyły, że w pokoju jest coraz więcej dymu. Nie pozostało nam nic innego, jak na czworakach, żeby uniknąć wdychania dymu, uciec z pomieszczenia. Oczywiście dym nie był groźny, został specjalnie puszczony, aby dzieci pokazały, jak należy uciec z zadymionego budynku. Wszystkie Pszczółeczki ewakuowały się spokojnie, bez paniki, wykazując się właściwą postawą wobec niebezpieczeństwa. Mamy wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś odwiedzimy naszych dzielnych strażaków, których serdecznie pozdrawiamy!

Park rozrywki / Czerwiec 2017
29 czerwca (czwartek) wszystkie wspaniałe przedszkolaki wyjechały do Parku Rozrywki „Pomerania” na wspólną zabawę z rodzicami. Atrakcji było sporo, dla każdego coś zabawnego! Pogoda dopisała, humory też. To było super zakończenie super roku szkolnego!

Olimpiada sportowa / Czerwiec 2017
„W zdrowym ciele, zdrowy duch!” - jak mówi znane przysłowie i zgodnie z tą mądrością, przedszkolaki postanowiły pokazać na co je stać i wzięły udział w Olimpiadzie Sportowej, zorganizowanej przez pana Łukasza w naszym ogrodzie przedszkolnym, w piątek 9 czerwca. Rywalizacja była zacięta, ale nie zostali wyłonieni zwycięzcy, ponieważ najważniejsza jest dobra zabawa, a nie wygrani i przegrani. Pogoda także nam dopisała, słońce pięknie świeciło, także nic, tylko biegać, ćwiczyć, skakać, jak śpiewał Pan Kleks w piosence „Z poradnika młodego zielarza”: „Biegać, skakać, latać pływać, w tańcu, w ruchu wypoczywać!”.

Przedstawienie teatralne / Maj 2017
Ceramika / Maj 2017
„Kwiatek dla mamy” – taki był temat majowych zajęć z ceramiki. Dzieci z ochotą ugniatały, wałkowały, ubijały glinę, aby powstał tak zwany placuszek. A potrzebnych ich było nawet kilka, żeby potem je zwinąć oraz uformować piękną różę. W wykonaniu dzieci, kwiatki przybrały różnorodne formy – proste, pochylone, okrągłe, płaskie, ale każde wesołe i wyjątkowe. Taki, własnoręcznie wykonany upominek, ucieszy każdą mamusię.

Dzień mamy i taty / Maj 2017
Dnia 23 maja 2017 dzieci z grupy „Biedronki” świętowały Dzień Mamy i Taty. Rodzicom towarzyszyły niesamowite emocje, uśmiech, wzruszenie i duma z pociech. Wszyscy goście z zaciekawieniem i skupioną uwagą słuchali życzeń, wierszy i piosenek.

 Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności przed najbliższymi. Na tę okoliczność przygotowały dla rodziców część artystyczną: recytowały wiersze, śpiewały piosenki i tańczyły zarówno po polsku, jak i po angielsku. Była też okazja do obejrzenia krótkiej inscenizacji pt: „Dwie mamy” w wykonaniu naszych dziewczynek. Potem przyszedł czas na wspólne zabawy i tańce z rodzicami.

Po wspólnym tańcu dzieci wręczyły Rodzicom prezenty. Po zakończeniu oficjalnej części wszyscy zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Dzień tańca / Maj 2017
W piątek 12 maja br. już po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Tańca, za organizację którego dziękujemy Pani Marcie Herbowskiej. Atrakcji było mnóstwo. Roztańczone, roześmiane przedszkolaki, wspaniali goście, i cudowna atmosfera. Nasze przedszkole odwiedziła uczennica tańca, pani Marty, Roksana, która zaprezentowałą nam układ taneczny z musicalu „La, la land”. Dzieci z zachwytem oglądały tańce w wykonaniu gości z niecierpliwością wyczekując na swoją kolej. Występy przedszkolaków wywołały mnóstwo pozytywnych emocji, trudno było oderwać wzrok ... nie tylko od dzieci, ale i od rodziców, którzy bardzo chętnie brali udział w warsztatach. Piątkowy dzień upłynął w cudownej atmosferze. Była to niezwykła okazja do wspólnego spędzenia czasu rodziców i dzieci.

Koncert / Maj 2017
W czwartek, 11 maja, przedszkolaki z „Małego Poligloty” po raz kolejny gościły u siebie muzyków Filharmonii Koszalińskiej na koncercie umuzykalniającym. Tym razem słuchacze odbyli wraz z artystami muzyczną podróż do kilku dalekich krajów, m.in. Hiszpanii i Rosji przy pomocy magicznego kufra z pamiątkami z innych państw. Nasi goście opowiadali bardzo ciekawie o muzyce z różnych rejonów świata, grali popularne melodie z dalekich stron na flecie poprzecznym, klarnecie i klawikordzie, takie, jak np. aria torreadora z opery „Carmen” Bizeta, czyli słynne: „Zabiłem byka, cóż to dla mnie byk...”, które zapewne niejeden tatuś nuci podczas golenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejny, czerwcowy, ostatni już w tym roku szkolnym, koncert.

Ceramika / Kwiecień 2017
Kwietniowe zajęcia z ceramiki, były również związane już z tematyką zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły świąteczne kurczaczki i umieszczały je w koszyczku z jajeczkami, też wykonanymi z gliny. Każde prace były wyjątkowe i stworzone samodzielnie przez dziecko. Potem każde z dzieci mogło się pochwalić swoją pracą przed rodzicem. Gratulujemy!

Dzień św. Patryka / Marzec 2017
W piątek, 17.03.2017 w naszym przedszkolu obchodziliśmy dzień św. Patryka, patrona Irlandii. Dzieci miały okazję poznać bliżej tradycje związane z obchodami tego święta. Wspólna zabawa ułatwiła im zrozumienie tematu oraz pokazała, jak Irlandczycy traktują obchody związane z tym dniem. Od samego rana w naszym przedszkolu panowała muzyka irlandzka, słuchanie której umożliwiło naszym maluchom wejście w magiczny świat oraz przygotowało je do rozpoczęcia obchodów. Następnie dzieci wybrały się w krótką wycieczkę po Irlandii, podczas której dowiedziały się z czym związane jest święto św. Patryka. Wspólne szukanie skarbu pozostawionego przez skrzata Leprikona dało możliwość zgłębienia irlandzkiej tradycji związanej z dniem patrona Irlandii. Uwieńczeniem radosnych obchodów było wykonanie zielonej drogi, usłanej koniczynami, tak by Leprikon mógł z powrotem wrócić do naszego przedszkola po zagubiony garnuszek z monetami.

Ceramika / Marzec 2017
Marcowe zajęcia z ceramiki, były związane już z tematyką zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Dzieci z wielkim zapałem tworzyły świąteczne zajączki, a niektórzy nawet baranki. Każde prace były wyjątkowe i stworzone samodzielnie przez dziecko. Potem każde z dzieci mogło się pochwalić swoją pracą przed rodzicem. Gratulujemy!

Czytanki / Marzec 2017
W lutym i marcu w grupie „Biedronki”, kolejno w każdy poniedziałek rano, ulubione bajeczki czytali tym razem: mama Ady, mama Jasia oraz tata Matyldy. Zaproszeni goście, poprzez czytanie bajek zachęcali najmłodszych do sięgania po książki. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas, wspólne zabawy i rozmowy o książeczkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców, którzy z tak wielką ochotą i uśmiechem, będą wprowadzać naszych milusińskich w świat bajek i baśni.

Koncert umuzykalniający / Marzec 2017
We wtorek 9 marca odbył się kolejny z serii koncertów umuzykalniających, tym razem gościliśmy panów grających na instrumentach dętych: trąbce, puzonie oraz saksofonie. Panowie zaprezentowali nam hity zarówno dziecięce, młodzieżowe, jak i filmowe oraz kilka sztuczek magicznych. Bardzo interesujący okazał się pokaz tańczącej kobry. Mamy nadzieję, że panowie jeszcze nas odwiedzą, wszystkim dzieciom bardzo spodobały się instrumenty dęte i nie możemy już się doczekać, kiedy ponownie będziemy mieli okazję ich posłuchać.

Biblioteka / Luty 2017
28 lutego grupa „Wiewiórki” i „Biedronki” już kolejny raz udały się na wycieczkę do Biblioteki Dziecięcej w Kołobrzegu. Dzieci miały możliwość przejść między regałami w wypożyczalni .Wszystkim dzieciom bardzo spodobały się kolorowe i bogato ilustrowane książki, które z chęcią oglądały i komentowały oglądane obrazki. Panie przedszkolanki wypożyczyły kilka książeczek,  by móc je czytać  w przedszkolu. Spotkanie w bibliotece nie mogło się odbyć bez głośnego czytania. Pani bibliotekarka czytała historyjkę o samolubnej żabce, która przeszła cudowną przemianę i stała się życzliwa i miła dla innych zwierzątek. Potem, dzieci z przyjemnością wzięły się za kolorowanie wesołej żabki. Była również chwila, aby dzieci mogły pograć w piłkażyki i przejrzeć inne gry, bo biblioteka to nie tylko książeczki. Serdecznie dziękujemy paniom bibliotekarką za spotkanie.

Tłusty czwartek / Dzień naleśnika / Luty 2017
Jak tradycja nakazuje, w "tłusty czwartek" nie można nie zjeść pączka. Wybór jest naprawdę duży: od małych, z nadzieniem, lukrem do serduszek, z czekoladą i marmoladą. Ale poza pączkami, dzieci przygotowywały również naleśniki. Samodzielnie rozsmarowywały dżemy, nutellę, sosy truskawkowe, a były tez naleśniki z bananem i powidłami. To był wyjątkowo słodki i pyszny dzień dla wszystkich przedszkolaków w naszym przedszkolu.

Dzień dinozaura / Luty 2017
Luty jak każdy miesiąc w przedszkolu, jest pełen niespodzianek, a także okazji do zdobywania wiedzy o świecie. W miesiącu tym obchodziliśmy święto znanych prehistorycznych stworzeń. Dzień Dinozaura upamiętnia wszystkich dawnych władców lądów i wód, zarówno tych łagodnych jak i groźnych. Był to bardzo wyjątkowy dzień dla naszego podopiecznego, Stasia, którego pasją są właśnie dinozaury. Z wielkim zapałem opowiadał nam o dinozaurach, opisywał ich wygląd, podawał nazwy, wskazywał na szczegóły. Dzieci wykazały olbrzymie skupienie i zainteresowanie podczas prezentowania im wiadomości o Dinozaurach, oglądania albumów i wykonywania prac plastycznych. Takie, zajęcia na pewno rozbudziły u pozostałych Przedszkolaków pasję, a przygoda z dinozaurami dopiero się rozpoczęła. Serdeczne podziękowania dla Stasia!Brawo!

Walentynki / Luty 2017
14 luty był dla przedszkolaków z Przedszkola Mały Poliglota, prawdziwym, czerwonym dniem miłości i przyjaźni. Wiewiórki, Biedronki, Małe Pszczółki oraz wszystkie panie, tego dnia ubrały się na czerwono i tym samym zapoczątkował dzień miłych wrażeń. Przedszkolaki wzięły udział w różnych zabawach związanych z walentynkami m.in.: szukały drugiej połówki serca, rozwiązywały zagadki dotyczące bohaterów bajek, bawiły się zrobionymi przez siebie papierowymi serduszkami i balonami. Na koniec tego czerwonego dnia każde dziecko otrzymało walentynkę i słodki Walentynowy upominek. Na zakończenie serduszkowych zabaw odbyła się walentynkową dyskoteka. Walentynki w przedszkolu z pewnością można zaliczyć do bardzo udanych.

Ceramika / Luty 2017
Lutowe zajęcia z ceramiki, były utrzymane w walentynkowym klimacie. Z rąk dzieci powstały duże i małe misie, które w łapkach trzymały serduszka. Każde były wyjątkowe i stworzone samodzielnie przez dziecko. Jak tylko glina wyschnie, niedźwiadki zostaną zabrane do domku i posłużą na pewno za miły upominek dla mamy lub taty.

Poczta / Luty 2017
Dnia 16 lutego 2017 roku,  grupy „Wiewiórki” i „Biedronki”, udały się  na wycieczkę do Poczty Głównej w Kołobrzegu. Celem wycieczki było poznanie zawodu listonosza, zwiedzanie od zaplecza pomieszczenia urzędu oraz w jakim celu chodzi się na pocztę, jakie są etapy drogi listu od adresata do odbiorcy. Pani, która nas oprowadzała, urzędnik pocztowy, przybliżyła dzieciom znaczenie wyrazów takich jak: list, paczka, adresat. Podczas odwiedzin dzieci utrwaliły nawyk właściwego i kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych, wizyta była również okazją do wysłania własnoręcznie wykonanych i zapakowanych do koperty kartek dla rodziców.  Bardzo dziękujemy pracownikom poczty, za miłą wizytę.

Styczniowe czytanki / Styczeń 2017
W styczniu w grupie „Biedronki”, kolejno w każdy poniedziałek rano, ulubione bajeczki czytali tym razem: mama Mai, mama Piotrusia oraz tata Jasia. Zaproszeni goście, poprzez czytanie bajek zachęcali najmłodszych do sięgania po książki. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas, wspólne zabawy i rozmowy o książeczkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców, którzy z tak wielką ochotą i uśmiechem, będą wprowadzać naszych milusińskich w świat bajek i baśni.

Zdjęcia z balu / Styczeń 2017
Dzień babci i dziadka / Styczeń 2017
W grupie „Biedronki” dnia 18 stycznia 2017, odbyło się wyjątkowe spotkanie. Świętowaliśmy, bowiem Dzień Babci i Dziadka. Dziadkowie i babcie licznie przybyli na uroczystość i mogli zobaczyć jak pięknie występują ich wnuczęta. Przedszkolaki śpiewały piosnki, tańczyły i recytowały wierszyki zarówno w języku polskim jak i angielskim. Goście byli bardzo poruszeni. W oczach niektórych, można było dostrzec łzę wzruszenia. Występy dzieci zostały nagrodzone gromkimi brawami i całusami od swoich babć i dziadków. Kolejną niespodzianką dla naszych gości były własnoręcznie wykonane prezenty dla babć i dziadków. Były to ozdobne słoiczki pełne ciasteczek i cukierków, do wspólnego pałaszowania. Na koniec wszyscy mogli troszeczkę odpocząć zajadając się słodkim ciasteczkiem i pijąc sok. Spotkanie przebiegło w serdecznej, miłej atmosferze. I za rok znów się spotkamy z naszymi kochanymi dziadkami.

Ceramika / Styczeń 2017
Na styczniowych zajęciach z ceramiki dzieci lepiły aniołki. Z rąk dzieci powstały duże i małe aniołki, niektóre miały włoski na głowie inne większe lub mniejsze skrzydełka. Każde były wyjątkowe i stworzone samodzielnie przez dziecko. Jak tylko glina wyschnie, aniołki zostaną zabrane do domku.

Koncert - perkusja solo / Grudzień 2016
Dnia 8 grudnia gościliśmy w naszym przedszkolu wyjątkowo głośnego gościa – perkusję. Tym razem nasi młodzi słuchacze mogli się przekonać, jak perkusja brzmi wraz z innymi instrumentami, lub sama. Muzycy zaprezentowali widowni najróżniejsze instrumenty perkusyjne i utwory zagrane przy ich pomocy. Szczególnie zaskoczyła wszystkich koncertowa wersja popularnej piosenki „Panie Janie”, zupełnie niepodobna do znanej nam i często przez nasze dzieci śpiewanej wersji. Totalnym zaskoczeniem okazał się także utwór muzyczny bez melodii, składający się z samego tylko rytmu, zagrany jedynie na instrumentach perkusyjnych, bardzo spodobał się „Wiewiórkom”, które zaraz zaczęły przy nim tańczyć. Nie możemy się już doczekać kolejnego koncertu umuzykalniającego, który będzie miał miejsce już w styczniu.

Przedstawienie teatralne / Grudzień 2016
Dnia 16.12.2016 dzieci z grupy „Wiewiórki” zaprosiły przedszkolaków z grup „Małe Pszczółki” oraz „Biedronki” na przedstawienie teatralne w języku angielskim pt: The Trouble Dragon”. Na scenie występowały wróżki, księżniczki, czarodzieje, rycerze i oczywiście smoki. Dzieci z zapartym tchem śledziły wydarzenia, obserwowały tańczące wróżki oraz ryczące smoki. Dzieci nagrodziły aktorów gromkimi brawami oraz szerokimi uśmiechami. Być może już niedługo nadarzy się kolejna okazja, żeby obejrzeć takie wydarzenie.

Ceramika / Grudzień 2016
Na grudniowych zajęciach z ceramiki dzieci lepiły świąteczne choinki oraz Świętego Mikołaja. Zajęcia prowadził ciekawy gość – Świąteczny Elf, czyli pani Agnieszka w wyjątkowym zielonym stroju. Całe zajęcia były utrzymane w miłej, świątecznej atmosferze. Dzieci starały się, aby ich prace były oryginalne, pięknie ozdobione cekinami, świątecznymi bombkami i łańcuszkami. Na pewno nie jedna choineczka lub mikołaj, będzie miłym prezentem dla dziadków lub rodziców. Bo, taki własnoręcznie zrobiony upominek przez dziecko, jest naprawdę szczerym i serdecznym prezentem.

Mikołajki - Cz.2 / Grudzień 2016
Mikołajki - Cz.1 / Grudzień 2016
Był wtorkowy poranek, gdy na korytarzu dało się słyszeć dzwonki. Tak, to Mikołaj odwiedził nasze przedszkole. Z wielkim workiem pełnym prezentów wszedł do sali, w której zebrały się wszystkie przedszkolaki. Rozpoczęła się wspaniała zabawa. Dzieci pięknie zaśpiewały piosenki dla naszego Gościa, zaprosiły Go do tańca. Na koniec zabawy Mikołaj rozdał przywiezione ze sobą prezenty. Radość była wielka. Dziękujemy Mikołaju i czekamy na Ciebie!

Andrzejki / Listopad 2016
W naszym przedszkolu andrzejkowe wróżby odbyły się środę 30 listopada w grupie Biedronki. Atmosfera od samego rana była gorąca. Dzieci podekscytowane nie mogły doczekać się rozpoczęcia zabawy. Przedszkolaki mogły poznać swoją przyszłość, imię ukochanej/ukochanego i dowiedzieć się, co może zdarzyć się w ich życiu w niedalekiej przyszłości. Dzieci miały okazję posłuchać wróżb odczytywanych ze szklanej kuli, rzucać monetą do wody, aby spełniły się ich marzenia. Nie mogło też zabraknąć wróżenia z kolorowych pasków i gwiazdeczek. Wróżby-konkursy były wielką atrakcją. Wiele radości sprawiły dzieciom także tańce w parach i pojedynczo . nie zabrakło również tradycyjnego lania wosku przez magiczny klucz. Na koniec, w podziękowaniu i na dobry nastrój do końca dnia, panie rozdały dzieciom słodkie andrzejkowe ciasteczka z wróżbą. Andrzejkowe spotkanie zachowało swój tajemniczy urok i magię. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie....

Smakowite jeże / Listopad 2016
Biedronki 28 listopada przyniosły do przedszkola ziemniaki, wykałaczki i małe owoce i warzywa .Miały za zadanie wykonać jeża .Bardzo ostrożnie i starannie wbijały wykałaczki w ziemniaka, a za pomocą brązowej farby, namalowały liście. Dużo radości sprawiła im ta praca, a szczególnie nabijanie na wykałaczki zdrowych warzyw i owoców (maliny, borówki, pomidorki i jabłuszka). Jeże znalazły swoje miejsce w naszej sali - w kąciku zdobią wystawę. Dzięki zajęciom Biedronki zapoznały się z budową zwierza, jego zwyczajami oraz jak spędza czas jeż w czasie późnej jesieni.

Wycieczka do Karmelowa / Listopad 2016
W środę 26 października 2016 dzieci z grup „Wiewiórki” i „Biedronki” brały udział w warsztatach w Karmelowie - Manufakturze Słodyczy. Dzieci przyglądały się w jaki sposób, przy użyciu naturalnych składników powstają kolorowe cukierki i lizaki przeróżnych kształtów wykonane w tradycyjny ręczny sposób. Każdy zrobił też dla siebie kolorowy i bardzo słodki upominek, czyli lizaka.

Koncert / Listopad 2016
17 listopada 2016 roku w naszym przedszkolu odbył się koncert umuzykalniający zatytułowany „Filip w kosmosie”. Muzycy opowiadali historię klauna Filipa, który wybrał się w podróż w kosmos. Niektóre z naszych przedszkolaków, również mogły dołączyć do tej niezwykłej wyprawy, biorąc udział w przedstawieniu – jako kosmici lub kryjąc się w kosmicznej mgle. Na zakończenie wszyscy wspólnie tańczyli i śpiewali piosenkę pt. „Trzej kosmici”.

Herbatka u królowej / Listopad 2016
Czwartkowe zajęcia z języka angielskiego przebiegały w królewskiej atmosferze. Otóż, przedszkolaki miały okazję napić się herbaty z królową, goszcząc w jej zamku w Londynie. Królowa osobiście parzyła herbatę oraz częstowała nią zaproszonych gości. To, było przyjemne spotkanie, a niektórym dzieciom nawet bardzo smakowała herbata i prosiły o jeszcze jedną porcje. Ciekawe, kto odwiedzi nas następnym razem?

Rodzice czytają w przedszkolu / Listopad 2016
W listopadzie w grupie „Biedronki”, kolejno w każdy poniedziałek rano, ulubione bajeczki czytali: mama Mai, mama Ady oraz tata Juli. Były to historie krótkie jak np. „Pan Kotek był chory” lub „Pan Hilary”, ale również usłyszeliśmy bajkę o „Pięciu nieudanych” oraz wiersz „Rzepka”. Zaproszeni goście, poprzez czytanie bajek zachęcali najmłodszych do sięgania po książki. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas, wspólne zabawy i rozmowy o książeczkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców, którzy z tak wielką ochotą i uśmiechem, będą wprowadzać naszych milusińskich w świat bajek i baśni.


Dzień pluszowego misia / Listopad 2016
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały nasze przedszkole. „Przybyły”ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć. W dniu 25.11.2016r. przedszkolaki z uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem oraz maską misia  Przybyły misie małe, średnie i bardzo duże, białe brązowe, zielone itd. A każdy był piękny i wyjątkowy. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, ‘Jadą, jadą misie”, „Kołyszmy się”, „Mam ja misia”, „Misia A, misia B”, „Pluszowy miś”. Dla dzieci w tym dniu w przedszkolu przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe i  plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, , śpiewanie piosenek, misiowe tańce, degustacja miodku, pieczenie ciasteczek w kształcie misia i ich ozdabiane oraz lepienie misia z masy solnej. Na koniec z wielką przyjemnością dzieci obejrzały bajeczkę o „Misiu Uszatku”. Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.

Dzień misia / Listopad 2016
„Mieszkam w lesie, lubię miodek i jagódki też! Czasem wychodzę nad wodę, nie kuję jak jeż!” - zwierzę opisane w tym wierszyku, to oczywiście niedźwiadek, a tak się składa, że właśnie 25 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu dzień pluszowego misia. Przybyło do nas mnóstwo gości, wszyscy pluszowi, misie małe i duże, białe i brązowe. Wszystkie razem się bawiły oraz śpiewały piosenki. Mamy wielką nadzieję, że za rok odwiedzą nas znowu, ponieważ, jak śpiewał miś Uszatek: „Dzieci lubią misie, misie lubią dzieci!”

Ceramika / Listopad 2016
To były już trzecie z kolei, zajęcia z ceramiki w naszym przedszkolu w tym roku szkolnym. Tym razem, dzieci lepiły z gliny zabawne rybki. Przedszkolaki musiały włożyć sporo wysiłku, aby ulepić kształt ryby, płetwy oraz umocować specjalne oczko. Jednakże, prace okazały się bardzo oryginalne. Niektóre dzieci bardzo chętnie lepiły jeszcze dodatkowe rybki, ośmiornice, delfiny, a nawet wulkan.

Październikowe czytanki / Październik 2016
W październiku w grupie „Biedronki”, kolejno w każdy poniedziałek rano, ulubione bajeczki czytali: mama Ady, mama Julii oraz tata Matyldy. Zaproszeni goście, poprzez czytanie bajek zachęcali najmłodszych do sięgania po książki. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas, wspólne zabawy i rozmowy o książeczkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców, którzy z tak wielką ochotą i uśmiechem, będą wprowadzać naszych milusińskich w świat bajek i baśni.

Halloween / Październik 2016
W dniu 28 października nasze przedszkole nawiedziły duchy, wampiry, upiory i inne stwory prosto z koszmarów. Przez ten jeden dzień cały budynek był w ich władaniu. Nie można było się przed nimi ukryć. Tańczyły, śpiewały, bawiły się zabawkami naszych przedszkolaków, wszystkich straszyły i trzeba było dawać im słodycze, inaczej groziły psikusami. Na szczęście kiedy się je nakarmiło, uspokoiły się i postanowiły powrócić do swoich nawiedzonych domów, gdziekolwiek one są, ale na odchodnym zagroziły, że za rok odwiedzą nas ponownie, lepiej, aby przedszkole było na to przygotowane.

Zdjęcia z biblioteki / Pażdziernik 2016
Mimo chłodnego wiatru, który wiał dziś od rana, dzielne przedszkolaki ruszyły na podbój biblioteki. Spotkanie z książką jak zawsze było bardzo interesujące. Dzieci wysłuchały opowiadania o poszukiwaniu skarbu przez dzielnego kocura, same mogły pokolorować bohatera opowiadania i narysować własną mapę skarbu. Do tego Panie Bibliotekarki przygotowały zajęcia ruchowe z muzyką oraz dały dzieciom możliwość samodzielnego wybrania interesującej książeczki. Zabawa była super! Najważniejsze, że dzieci lubią książki, lubią, gdy czytają je dorośli i już niedługo same będą mogły je czytać.

Koncert / Pażdziernik 2016
Październikowym tematem koncertu muzycznego w naszym przedszkolu, był „Pan Hałasiński”. Muzycy, grający na skrzypach, altówce oraz gitarze, podczas spotkania, przekazywali dzieciom wiedzę z zakresu szkodliwości hałasu dla zdrowia człowieka. Dzieci nie tylko mogły posłuchać dźwięków gitary, altówki czy skrzypiec, ale także wziąć udział w krótkim przedstawieniu. W jego trakcie, został w sposób bardzo obrazowy, przedstawiony sposób tworzenia instrumentów. Nasze przedszkolaki bardzo dobrze czuły się w roli aktorów m.in. wiewiórki i bobra. Koncert oraz pokaz zaliczamy do bardzo udanych i pouczających.

Ceramika / Pażdziernik 2016
Dnia 19 października 2016 roku, odbyły się w naszym przedszkolu pierwsze w tym roku szkolnym, zajęcia z ceramiki. dzieci z utęsknieniem czekały na panią Agnieszkę i wyzwania związane z lepieniem w glinie. Na początek tematem zajęć były – zwierzaczki. Dzieci lepiły dowolne zwierzaki wg własnego pomysłu. I, tak powstały słonie, pieski, kotki, żyrafy, pingwiny, żółwie….Dziękujemy serdecznie pani Agnieszce, za te niezapomniane wrażenia i czekamy na kolejne spotkanie już w listopadzie.

Dzień nauczyciela / Pażdziernik 2016
14 października 2016 roku to wyjątkowy dzień dla wszystkich pracowników oświaty, ponieważ w tym dniu obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Nasze przedszkolaki również chciały podziękować swoim ukochanym paniom i pracownikom przedszkola za trud włożony w ich wychowanie. W tym uroczystym dniu dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Biedronki” zaprosiły gości na akademię z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Zaprezentowały się najlepiej jak umiały. Nie zabrakło wierszy, życzeń, piosenek oraz tańca. Nawet „Małe Pszczólki” odważyły się na spontaniczny występ i zaprezentowały piosenkę o „Gruszce i jabłuszku”.Na zakończenie każdy zaproszony gość dostał mały upominek, a przedszkolaki serdeczne podziękowania i brawa za wspaniały występ.

Sałatka owocowa / Pażdziernik 2016
Piątek – 7.10.2016r. – był pysznym dniem w naszej grupie „Biedronek”, ponieważ przedszkolaki przygotowywały sałatkę owocową. Na początku dzieci wysłuchały piosenki „Jesień”, potem rozwiązywały zagadki o owocach. Dowiedziały się także, dlaczego należy jeść owoce. Potem nastąpiło omówienie sposobu wykonania sałatki, zwrócenie uwagi na higienę pracy, samodzielne działania dzieci: czapek, dokładne umycie rąk, umycie owoców i obranie (jeżeli jest taka potrzeba) z pomocą nauczyciela, krojenie owoców w kostkę na talerzu za pomocą nożyków (zwracanie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa), wkładanie pokrojonych owoców do miseczek, doprawienie sokiem z cytryny, wymieszanie, degustacja sałatki; dzielenie się swoimi wrażeniami; podkreślenie wkładu pracy każdego dziecka w powstanie sałatki; zachęcanie do wykonania podobnej z rodzicami w domu. Własnoręcznie zrobiona sałatka wyśmienicie dzieciom smakowała. Zajęcie dostarczyło dzieciom wrażeń smakowych i dotykowych. Umiejętność robienia sałatek przyda się dzieciom zwłaszcza jesienią i zimą.

Zajęcia taneczne / Listopad 2016
Dziecko od najwcześniejszych lat odczuwa potrzebę ruchu. Wyraża się to między innymi w jego dążeniu do tańca.
Muzyka dodaje specjalnego wyrazu ruchom dziecka. Poruszając się zgodnie z nakazami muzyki dziecko odczuwa ją bardziej aktywnie, łatwiej rozumie jej charakter.
Taniec jest jednym ze sposobów przeżywania i przekazywania emocji, sposobem na dobrą zabawę i odprężeniem.
Umożliwia ponadto regenerację sił fizycznych, psychicznych i ruchowych.
Wspólnym celem zabaw przy muzyce jest rozwijanie w dzieciach poczucia kolektywizmu oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności.
Dzięki pracy zespołowej rozwijają się indywidualne zdolności każdego dziecka.
Zajęcia tego rodzaju pozwalają ujawnić inicjatywę, aktywność i samodzielność.
Konieczność zapamiętania poszczególnych zmian zachodzących w układach tanecznych zmusza do uwagi, szybkiej orientacji, decyzji, uczy przestrzegać ładu i porządku.
Taka identyfikacja ruchu dziecka z emocją wynikającą z percepcji muzyki wpływa na rozwój postawy twórczej, kształci samodzielność myślenia, daje możliwość indywidualnej wypowiedzi, a podporządkowanie działań muzyce uczy samokontroli i samoopanowania.
Rytm, jako czynnik niezbędny dla rozwoju dziecka jest związany z rytmem muzycznym. Jest to środek, za pomocą którego dziecko może wyrazić swe przeżycia muzyczne odzwierciedlające zmienność agogiki, dynamiki, nastrój i wyraz emocjonalny muzyki.

Wycieczka do Sano / Pażdziernik 2016
Realizując tematykę o zdrowych owocach w piątek, 7 października, dzieci odwiedziły sklep z warzywami  i owocami. W Sano zobaczyliśmy wiele wspaniałych owoców i warzyw.
Wycieczka miała na celu  kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych, uświadamiania konieczności jedzenia owoców niezbędnych dla zachowania zdrowia.  
Przedszkolaki, przede wszystkim miały okazję zobaczyć wszystkie owoce i warzywa, poznać te, które są hodowane w Polsce i dostępne szczególnie jesienią. Zaobserwowały również pracę pani ekspedientki. Każde z dzieci wybrało dla siebie swój ulubiony owoc, który ze smakiem na pewno zjadło po powrocie do domu.

Dzień języków obcych / Wrzesień 2016
W naszym przedszkolnym ogrodzie dnia 30 września 2016 odbyły się rozgrywki sportowe z okazji Europejskich Dni Języków Obcych. Jak co rok , dzieci zaskoczyły nas swoim zaangażowaniem oraz wiedzą na temat krajów europejskich . W tym roku wyruszyliśmy w podróż pociągiem do różnych krajów gdzie dzieci brały czynny udział w tradycyjnych dyscyplinach sportowych dla danego kraju , tj. w Wielkiej Brytanii-krykiet, w Niemczech- piłka nożna, w Francji- la petonque, w Estonii- przeciąganie liny. Największą radość dzieciom sprawiły zawody nauczyciele kontra dzieci, oczywiście dzieci były najlepsze. Uczestnicy doskonale poradziły sobie nie tylko fizycznie ale również umysłowo. Dzieci śpiewały, mówiły rymowanki w różnych językach oraz rozpoznały flagi państw wzorowo. Zachęcamy do podróżowania po świecie oraz nauki języków obcych.
Jesienne ludziki / Wrzesień 2016
Czwartek był bardzo pracowitym dniem w grupie „Biedronki”. Dzieci miały za zadanie wykonać „zwierzaki i ludziki z darów jesieni”, a więc z żołędzi, kasztanów, jarzębiny, orzechów, traw itp. W ten sposób dzieci zmobilizowały się do aktywności twórczej, rozwijały sprawność manualną i odkrywały w sobie duszę artysty. Wszystkie prace są umieszczone w naszym kąciku przyrody, który przedszkolaki również samodzielnie zorganizowały. W naszej sali już na dobre zawitała jesień.
Sprzątanie świata / Wrzesień 2016
W piątek 30 września, wszystkie przedszkolaki wzięły udział w akcji „Sprzątanie świata”. Całą akcję zaczęliśmy od pogadanek na temat właściwej segregacji śmieci, sposobów zmniejszenie ilości odpadów. Dzieci wykonały prace plastyczne „Bądź Eko”, a w południe posprzątaliśmy nasz przedszkolny ogród, który wcześniej ktoś zamienił w śmietnisko. Wszystkie dzieci zdały egzamin z segregacji, a ogród znów stał się miejscem do wspólnych zabaw. Dzieci wiedzą, że o porządek w świecie trzeba dbać każdego dnia!


Wrześniowe czytanki / Wrzesień 2016
Dziś dzieci uczyły się liczyć od 1 do 10 po angielsku. Wszystkie bardzo ładnie powtarzały i zaangażowałay się we wspolne liczenie

Wrześniowe czytanki / Wrzesień 2016
Systematyczny kontakt dziecka z książką aktywizuje jego rozwój intelektualny i emocjonalny, budzi wrażliwość estetyczną, sprzyja rozwijaniu postaw twórczych oraz wyzwala ekspresję dziecięcą. Nasze działania wspierane są przez zaproszonych do przedszkola gości. We wrześniu w grupie „Biedronki”, kolejno w każdy poniedziałek rano, ulubione bajeczki czytali: mama Leonka, mama Piotrusia oraz tata Jasia. Zaproszeni goście, poprzez czytanie bajek zachęcali najmłodszych do sięgania po książki. Bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony czas, wspólne zabawy i rozmowy o książeczkach. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych rodziców, którzy z tak wielką ochotą i uśmiechem, będą wprowadzać naszych milusińskich w świat bajek i baśni.Zajęcia z gimnastyki / Wrzesień 2016
Tematem dzisiejszych zajęć sportowych były ćwiczenia równoważne wzmacnianie siły oraz ćwiczenia rozciągające obręcz barkową. Zadane dzieciom ćwiczenia miały na celu stymulację czucia głębokiego, poprawę równowagi oraz doskonalenie zwinności. Podopieczni ćwiczyli utrzymywanie równowagi balansując na jednej nodze z laską gimnastyczą oraz pokonując w pozycji czworakowania tor przeszkód. Ćwiczenia równoważne przeplatane były ćwiczeniami siłowymi ( czołganie się na torze przeszkód ) oraz ćwiczeniami rozciągającymi obręcz barkową. Po dziejących zajęciach dzieci wiedzą co to jest równowaga oraz do czego jest nam ona potrzebna, znają również ćwiczenia, które doskonałą nam poczucie równowagi ciała. Dbając również o akcent wychowawczy nasze ćwiczenia mają na celu kształtowanie cech charakteru tj. odwaga, przezorność, dokładność, cierpliwość umiejętność czekania na swoją kolej.Książka do angielskiego / Wrzesień 2016
Biedroneczki dziś pierwszy raz zapoznały się ze swoją pierwszą książką do angielskiego. Były bardzo zaciekawione, chętnie ogladały książeczkę i przyklejały naklejki, powtarzając przy tym nazwy przedmiotów widocznych na naklejkach.Miasto / Wrzesień 2016
20 września dwie grupy przedszkolaków ruszyły w „miasto”. Autobusem miejskim nr 4 dojechaliśmy do skrzyżowania przy ulicy Grochowskiej, aby sprawdzić w praktyce naszą wiedzę na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię. Wszystkie przedszkolaki zdały test na „6”! Doskonale poradziły sobie w ulicznym zgiełku, wiedzały w którą stronę należy się obejrzeć, aby bezpiecznie przejść przez ulicę, wiedziały jakie światła pozwlają wejść na przejście, zwartą grupą poruszały się po chodnikach. Udało nam się też zajrzeć do dyżurki Komendy Policji. Już niedługo pojedziemy zwiedzić cały budynek. Więc do następnej wycieczki!MALOWANE KAMIENIE / Wrzesień 2016
„Malowane kamienie”, taki był temat zajęć plastycznych w tym tygodniu. Dzieci przez kilka dni zbierały i przynosiły kamienie do przedszkola. W końcu w piątek, mogły z radością przystąpić do ich malowania. Powstały kamienie w paski, zygzaki, kropki, różnokolorowe lub jednobarwne. Kolorowe kamienie będą stanowiły miły, słoneczny akcent mijającego lata. Jak tylko farba wyschnie, każde z dzieci zabierze swój kamień do domu.Koncert instrumentów dętych / Wrzesień 2016
W dniu 8 września 2016 roku zawitała do naszego przedszkola muzyka! W sali „Małych Pszczółek” odbył się pierwszy z serii koncertów umuzykalniających, specjalnie dla naszych dzieci wystąpili muzycy z filharmonii koszalińskiej. Zaprezentowali przedszkolakom instrumenty dęte: róg, puzon oraz trąbkę. Mogliśmy usłyszeć w ich wykonaniu m. in. „Marsz Imperialny” z „Gwiezdnych Wojen”, piosenkę zespołu Fasolki „Zuzia, lalka nieduża”, znany przebój Franka Sinatry „Something Stupid” i inne utwory. Wszyscy słuchacza doskonale się bawili, tańczyli i śpiewali. Z niecierpliwością czekamy na następny koncert, który odbędzie się już za miesiąc. Ciekawe, jakie instrumenty poznamy tym razem?
WYCIECZKA DO PARKU NADMORSKIEGO / Wrzesień 2016
Dnia 13 września 2016 dwie grupy „Biedronki” i „Wiewiórki” wzięły udział w wycieczce do Parku Nadmorskiego przy Jedności Narodowej w Kołobrzegu. Podróż w obie strony odbyła się miejską komunikacją, co sprawiło dzieciom wielką radość. Można było przy okazji zwiedzić znane i nieznane dzieciom miejsca w Kołobrzegu. W parku, przy pięknej pogodzie, dzieci najpierw poznały historię parkę, potem podziwiały otaczającą przyrodę, nie omieszkując zadawać swoim paniom wielu istotnych pytań. Zbierając liście i żołędzie poddaliśmy się spontanicznej zabawie, dzieci bawiły się podrzucając różnobarwne liście dębów i klonów, patrzyły jak liście wirują w powietrzu, to znów unosił je delikatny podmuch wiatru po czym powoli opadały na ziemię. Z oddali udało nam się dostrzec zwinną wiewiórkę, była jednak tak szybka, że tylko jej rudobrązowy ogon mignął nam przed oczami. Była również okazja do grzybobrania. Specjalne „papierowe grzybki” wyrosły na okolicznej polanie i dzieci miały za zadanie pozbierać tylko te jadalne, omijając małe muchomorki. Piknikowanie na świeżym powietrzu, także było w planach wycieczki i to też udało się nam zrealizować, nad stawkiem, oglądając pływające tam kaczuszki. Najbardziej wyczekiwanym przez dzieci punktem leśnej wyprawy, była jednak wizyta w lodziarni. Tam mogliśmy odpocząć nieco po wspólnych zabawach i przede wszystkim zjeść przepyszne lody.